Het gaat om een langwerpig gebied van 22 hectare groot, gelegen tussen het centrum en het station van Heerhugowaard. In het gebied staan nu vooral bedrijven, scholen, zorginstellingen en sportfaciliteiten, waarvan een deel blijft staan.

De komende jaren transformeert het naar een gemengd stedelijk woon-, leer- en werkmilieu, met ruimte voor zo’n 1.500 woningen. Dit past binnen de bredere ambities van de gemeente Dijk en Waard om binnenstedelijk te verdichten. 

Volgens architectenbureau MORE is de aanpak voor De Frans vernieuwend. In opdracht van de gemeente maakten zij samen met de ontwikkelaar en lokale belanghebbenden ruimtelijke ‘vuistregels’. Deze vormen een kwalitatief ruimtelijk kader waarbinnen ruimte werd geboden voor creativiteit en aanpassingen voor verschillende deelgebieden.

Het gebied wordt opgedeeld in vijf complementaire deelgebieden. Deze hebben unieke of overeenkomende vuistregels, die MORE in september opstelde. Waar het centrale deelgebied vuistregels kent zoals ‘bereikbaarheid noodhulpdiensten’ en ‘voorzienigen’, kent een ander deelgebied vuistregels als ‘vergroenen’ en ‘levendige straten’.

'In De Frans hebben we opnieuw laten zien dat onze methode van Vuistregels werkt’, zegt Daan Roggeveen, architect en partner bij MORE. ‘Het plan biedt niet alleen een heldere richting, maar ook de flexibiliteit om in te spelen op veranderende omstandigheden en wensen.’

Deze methode, die gebruik maakt van bottom-up planning en participatie van belanghebbenden, werd ook gebruikt bij het verdichtingsplan voor het Buikslotermeerplein in Amsterdam Noord.

Centraal pad

Volgens het architectenbureau wordt De Frans een toekomstbestendige, duurzame en sociale leefomgeving. Het plan bevat onder meer een slim mobiliteitsprincipe, een autoluwe groene leefomgeving en voldoende ruimte voor lokale bedrijven en maatschappelijke instellingen.

Elk deelgebied krijgt een eigen identiteit, maar wordt verbonden door een centraal pad - waarschijnlijk een fiets- en wandelpad - dat de verschillende zones met elkaar verbindt.

Nu de raad het stedenbouwkundig plan De Frans heeft goedgekeurd, kan de verdere ontwikkeling van het gebied van start gaan. Hiervoor is een beeldkwaliteitsplan en een plan voor de openbare ruimte ontwikkeld. 

De vijf deelgebieden verschillen in dichtheid en identiteit. Beeld: MORE