Vanaf januari kunnen vrijesectorverhuurders de huur verhogen met maximaal de gemiddelde ontwikkeling van CAO-lonen plus 1 procentpunt. VRO-Minister Hugo de Jonge verwacht dat dit voor 2023 neerkomt op ongeveer 4 procent.  

De nieuwe regeling is een antwoord op de hoge inflatie van dit jaar. Sinds 2021 mogen vrijesectorhuren namelijk met de inflatie van het voorgaande jaar plus 1 procentpunt worden verhoogd, maar met de huidige inflatie zou dat huren voor veel huishoudens onbetaalbaar maken. ‘Gezien de hoge inflatie in 2022 zou de bestaande systematiek uitkomen op een toegestane huurverhoging per 1 januari 2023 van circa 11 procent’, aldus De Jonge. ‘Dat heeft een te grote impact op huurders.’ 

'Grote schrik’ 

De Woonbond trekt alsnog aan de bel. De wetswijziging gaat naar verwachting pas eind januari in. Anders dan bij sociale huur is de jaarlijkse huurverhoging in de vrije sector niet gebonden aan één specifiek moment. Dit zet de deur open voor verhuurders om in januari alsnog een huurverhoging door te voeren op basis van de inflatie. 

‘Tot onze grote schrik heeft de Kamer de desbetreffende wetgeving pas gepland op 30 januari 2023 in een regeling van werkzaamheden. Dat is te laat om per 1 januari van toepassing te zijn. Kortom, huurders kunnen in dat geval de werkelijke inflatie plus 1 procent als huurverhoging verwachten’, schrijft Woonbonddirecteur Zeno Winkels in een brief aan de woonwoordvoerders in de Tweede Kamer. 

Hoe realistisch deze verwachting daadwerkelijk is, valt niet te zeggen. Er zijn geen concrete aanwijzingen dat verhuurders massaal nog even snel de huur willen verhogen in januari, zegt Woonbondwoordvoerder Matthijs ten Broeke desgevraagd. ‘We hebben niet direct signalen gehoord dat verhuurders dit op grote schaal willen gaan doen. Maar enkel het feit dat het mogelijk is, is reden tot zorgen.’ 

Beleggers verwachten geen misbruik 

De IVBN, de vereniging voor institutionele beleggers, zegt in ieder geval niet te verwachten dat haar leden veel van de mogelijkheid gebruik gaan maken. Directeur Judith Norbart: ‘Wat onze leden met de huur doen, is natuurlijk aan hen. Maar zij gaven eerder al aan niet van plan zijn om de huren met de inflatie te verhogen’ 

‘Onze leden investeren vooral met het geld van pensioenfondsen en verzekeraars, en zijn grotendeels actief in middenhuur tot 1.200 euro’, zegt Norbart. ‘De huren in dat segment flink verhogen, zou de doelgroep van de pensioenfondsen en verzekeraars direct raken, dus dat is voor hen niet wenselijk.’ 

Vastgoed Belang, de vereniging van particuliere beleggers, was niet bereikbaar voor commentaar.